Notlar yapma
HAKKIMIZDA

    Kata Mühendislik; 1991 yılında inşaat ve madencilik alanında şahıs firması olarak başladığı faaliyetlerine 1994 yılında şirketleşerek doğalgaz şebekeleri inşaatı işlerine başlamıştır. Firma doğalgaz şebekesi faaliyetlerine Bursa Botaş Şehir içi doğalgaz dağıtım ve dönüşüm projesinde AKFEN-ALARKO-BONATTI Konsorsiyumunda alt yüklenici olarak sürdürmüştür.

      1999 yılında Bursa II. Aşama doğalgaz dağıtım ve servis hatları ihalesini yüklenen firma bu proje kapsamında 300 km ye varan doğalgaz şebekesi ve tesis ettiği doğalgaz dağıtım istasyonları ile 45.000 abonenin doğalgaza geçmesini sağlamıştır. Bu projenin devamında Kata Mühendislik doğalgaz sektöründeki bu deneyimi ile Bilecik Organize Sanayi Bölgesi, Ankara III. Ve IV. Aşama doğalgaz şebekesi, İzmit’ te İzgaz şehir içi doğalgaz yaygınlaştırma projesi, Bursa şehir içi IV. Aşama doğalgaz ve servis hatları şebekesi ile Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi doğalgaz dağıtım şebekelerini tamamlamış ve sistemleri işletmeye almıştır.

       Kata Mühendislik, doğalgaz sektöründe 800 km ye varan boru hattı inşaatı ve kurduğu endüstriyel tesisler doğalgaz dönüşüm projeleri ile 130.000 konut ve 800 sanayi tesisine doğalgaz arzını sağlamış olup, böylece ekolojik anlamda daha önceden kullanılan kömür, fueloil ve motorin gibi hava kirliliği oluşturan yakıtların vermiş olduğu kirliliğinin önüne geçilmiştir. Ayrıca doğalgazın diğer yakıtlara göre ucuz ve emniyetli olması nedeniyle, genel anlamda ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmıştır. Firma, sektördeki faaliyetlerine Bilecik Pazaryeri Organize Sanayi Bölgesinde Botaş A Tipi istasyon tesisi ile Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi doğalgaz dağıtım şebekesi inşaatı işini tamamlayıp işletmeci sanayi bölgesine teslim etmiştir.

       Kata Mühendislik 2000 yılından itibaren ise mekanik tesisat, buhar hatlarının yapım işlerine, 2013 yılı itibari ile de havalandırma ve ısı geri kazanım sistemleri kurulumları alanında da faaliyet göstermeye başlamış olup ISO Kalite Sistemlerine uygun şekilde hizmet vermektedir. Şu anda tüm Türkiye’de alanında uzmanlaşmış kadrosu ile pek çok sektör ve alanda hizmet vermeye devam etmektedir.